مایع سینما داوران موفقیت جشنواره تلویزیون

مایع: سینما داوران موفقیت جشنواره تلویزیون کوروش تهامی جشنواره فیلم اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری كوپن سينما در «سيما»

ادامه حیات برنامه‌هایی از این دست به شیوه‌ای مدبرانه و با ارائه تعریفی اصولی از ژورنالیسم رسانه‌ای می‌تواند در ارتقای فرهنگی و حرفه‌ای سینما و جهت‌دهی بینش و در

كوپن سينما در «سيما»

كوپن سينما در «سيما»

عبارات مهم : اخبار

ادامه حیات برنامه هایی از این دست به شیوه ای مدبرانه و با ارائه تعریفی اصولی از ژورنالیسم رسانه ای می تواند در ارتقای فرهنگی و حرفه ای سینما و جهت دهی بینش و درک بصری مخاطب، نقش بسیار مؤثری داشته باشد.

جواد طوسی در روزنامه شرق نوشت: اين يك واقعيت انكارناپذير است كه سينما و رخدادها و پرسشها مرتبط با آن در حوزه هاي رسانه اي، هواخواهان زيادي دارد. حالا اين سؤال مطرح مي شود كه رسانه ملي نسبت به اين طيف گسترده از مخاطبين، چه تعهدي دارد؟ آيا اولويت هاي اصلي در اين رسانه سرگرمي سازي و خنداندن خلق الله در اين سرنوشت ناخوش و… سخنراني هاي قالبي و كليشه اي هست، يا فرهنگ سازي توأم با جاذبه هاي بصري و نمايشي و پرداختن به حوزه هاي تخصصي نيز مي بايد مطمح نظر قرار گيرد؟

كوپن سينما در «سيما»

درحال حاضر، سهم سينما از اين زاويه در شبكه هاي تلويزيوني مشمول بر برنامه «سينما يك» در پنجشنبه شب ها، برنامه چهارشنبه شب هاي «چشم شب روشن» با اجراي اكبر نبوي از شبكه چهار و برنامه «شهر فرنگ» در پنجشنبه شب ها با اجراي حميدرضا مدقق از شبكه خبر هست. برنامه «سينما يك» كه اساسا به نقد و بررسي آثار برتر و موردعلاقه منتقدين و ديگر اهالي سينما (اعم از ايراني و خارجي) تخصیص داده شده است دارد و همين جا مورد نیاز مي دانم به اجرای خوب همکارمان غلامعباس فاضلی و توجهش به شرح و گرامر سینما اشاره کنم. ولی دو برنامه دیگر در قالبی گفت وگومحور به مباحث روز سینمای کشور عزیزمان ایران می پردازد. منتها جای خالی برنامه های متنوعی را که در آنها به اخبار سینمای کشور عزیزمان ایران و مباحث کلیدی مرتبط با آن و پرسشها صنفی و نقد و بررسی فیلم های قابل بحث به نمایش عمومی درآمده و جایگاه پیش کسوتان سینما و جنبه های حرفه ای و تجربی سینما پرداخته شود، کاملا می توان احساس کرد.

از توقف برنامه «هفت» با اجرای بهروز افخمی، چندماهی است که می گذرد و با وجود اخبار گوناگون در مورد سری تازه این برنامه و مجری و منتقد ثابتش، هنوز رسما خبری در این زمینه اعلام نشده و وقت پخش آن نامعلوم هست. در این فاصله سینمای کشور عزیزمان ایران کانون رخدادهای مختلفی بود و فیلم های قابل اعتنایی اکران شد که جا داشت با نگاهی عمیق و کارشناسانه مورد بررسی قرار می گرفتند ولی این وقت ها از دست رفت و همچنان تولید بعدی این برنامه در هاله ای از ابهام قرار دارد.

ادامه حیات برنامه‌هایی از این دست به شیوه‌ای مدبرانه و با ارائه تعریفی اصولی از ژورنالیسم رسانه‌ای می‌تواند در ارتقای فرهنگی و حرفه‌ای سینما و جهت‌دهی بینش و در

برنامه تازه شکل گرفته «سینمادو» هم با فرارسیدن ماه مبارک رمضان متوقف شد و در مورد ادامه پخش آن حرف های ضدونقیضی مطرح می شود. این شیوه برخورد نشان می دهد که ماهیت وجودی این برنامه ها جهت مدیران و برنامه ریزان سیما چندان اهمیت ندارد و به هر مناسبت یا موضع گیری بیرونی، می توان از ادامه پخششان جلوگیری کرد. در صورتی که با درنظرگرفتن ابعاد رسانه ای سینما و حجم مخاطبانش، استمرار پخش این گونه برنامه ها (با همه جاذبه ها و دافعه هایشان)، از توقیف یکباره یا تعطیلی غیرهدفمند ارزش بهتر هست. نباید این توصیه را از نظر دور داشت که ادامه حیات برنامه هایی از این دست به شیوه ای مدبرانه و با ارائه تعریفی اصولی از ژورنالیسم رسانه ای می تواند در ارتقای فرهنگی و حرفه ای سینما و جهت دهی بینش و درک بصری مخاطب، نقش بسیار مؤثری داشته باشد.

واژه های کلیدی: اخبار | ایران | سينما | سینما | برنامه | سینمای | رسانه ای | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs